Kategoriler
MUTFAK

CİVAN PERÇEMİ ÇAYI / ACHILLEA MILLEFOLIUM

Fotoğrafını çekerken bir tutamı rüzgarla uçup giden civan perçemi 🙂 Daha çok kış aylarında akla gelse de, bana sıcak yada soğuk çok fark etmiyor, bitki çaylarını, özellikle de aromatik olanları her daim sevenlerdenim ve faydalarını da fırsat buldukça araştırıyorum. Geçenlerde Datça’nın çarşamba pazarında gezerken kurutulmuş otlarla dolu şahane bir tezgah buldum. Şu aralar okuduğum Maria Treben’in kitabından aklımda kalan bir kaç otu da görünce hazır bulmuşken bi deneyim dedim.

Çiçekleri beyazdan pembeye kadar değişen, keskin ve papatyayı andıran bi kokuya sahip olan civan perçemi kızgın güneş altında toplandığında şifa verici yağları ve etkileri daha güçlü olurmuş. Bir diğer önemli bilgide; otları kurutmadan önce asla yıkamamak gerektiği..

Kanı temizleme özelliğine sahip olan civan perçemi, adet düzensizliği ve menopoz dönemi rahatsızlıklarında ilk akla gelen, özellikle kadınlar için yararlı bitkilerden.

Daha pek çok faydası olan civan perçemi çayı, bir dolu tatlı kaşığı civan perçemi üstüne 1/4 litre kaynar su döküp, kısa süre demleyerek hazırlayabilirsiniz. Her hangi bir tatlandırıcıya ihtiyaç duymadan içilebilen çaylardan..
Şimdiden afiyet olsun..

Yazar HandeSuleymanoglu

1983 temmuz doğumlu,
hayalperest,
fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı, resim yapmayı ve yazmayı seven,
Aralık 2013' ün karlı bir pazartesi sabahı hayatına küçük prensesi ve onunla birlikte dünyanın ele avuca sığmayan en güzel aşkı girmiş,
Bebeğiyle hayatı daha çok sevmiş,
renklenmiş, şenlenmiş ve
en büyük hayali kızıyla dünyayı gezmek olan
bir anne..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir