Kategoriler
ANNELİK BEBEK BAKIMI

BEZLER FORA !

Bez bırakma mevzusunu bir kaç başlık halinde yazmaya çalışıyorum ki tek seferde uzun uzadıya yazmakta pek mümkün değil zaten. http://prensesveannesi.com/bez-birakma-hazirligi.html yazımızın devamı, önce kafalar, sonra popolar hazır olsun da diyebiliriz özeti 🙂 Bu macerayı, keyifle geride bırakmış bi anne olarak, tüm kalbimle söylüyorum; sakin sakin yol almakta fayda var ! Evet, bizde başlarda, nerden başlayacağını şaşırmış her anne baba gibi, bir heves ve konuyla uzaktan yakından çokta alakası olmayan “alıştırma külotları”nı ararken bulduk kendimizi, birde klozet aparatlarını, bebek tuvaletlerini.. “Aman % 100 pamuk olsun” “poposunu çok sıkmasın” “bebek tuvaleti alalım, koca koca tuvaletlerden korkmasın” falan derken, önce görselde ki külotları buldum.

Lakin bu arkadaşlar, açıklama kısımlarında nedense belirtilmediği gibi, çiş tutma özelliğine sahip değil. Hatta neresinde “alıştırma” şanına uygun görülmüş çok merak ediyorum. Çişi değil tutmak konunun yanından dahi geçmiyor. Birde kalıpları gercekten cok küçük, şayet alacaksanız bi beden büyük seçmenizde fayda var.. Yada onlara o fiyatı verene kadar çocuğunuza bildiğimiz pamuklu külotlardan çifter çifter alabilirsiniz, çünkü kısa bi zaman sonra en çok lazım olan şey onlar oluyor. O takoz gibi, yaz günü giydirmek bile mümkün olmayan sözde alıştırıcı külotlar değil ! Sıvıyı olduğu gibi dışarı bırakan o arkadaşlarla hatırı sayılır bi zaman kaybetmemek için pek çok insanın, uzmanın, hatta blog yazarının “yapma” dediği gibi yaptım ve hoş geldin dedik gündüzleri külotlu, geceleri bezli popoya 🙂

Yaklaşık 2 aydır geceleri bez, yakın zamanda da huggies gece külodu kullanmaya başladık. Gece bezlerini bırakma zamanının gelişini, sabahları bezi kuru bir şekilde kalkmaya başladığında anladım. Ben henüz gece uykusunu bölüp tuvalete götürmedim hiç, ihtiyacı olduğunda kendi isteyebilir diye düşündüm, onu da akışına bıraktım 🙂
Yaklaşık 2 haftadır sabahları bezi kuru kalkıyordu küçük hanım, artık gece külodunu da bırakıp normal külotlara geçebiliriz diye düşünürken, tatilde, anane evinde biraz gevşedik sanırım ki bir kaç gündür bezleri biraz ıslak.
Bu durum bende başa sardık hissi yaratmadı, çünkü alıştığımız temponun hayli dışına çıktık ve yeniden rutine oturtmak için benim biraz daha dikkatli olmam gerek sanırım.

Misal bez bırakma döneminde, gece küloduna geçtiğimiz andan itibaren yaptığımız en işe yarar uygulama, uykudan 2 saat önce beslenme, özellikle sıvı alımını bırakmaktı. Bu sayede zaten geceleri çiş olayı ortadan kalkmış oldu diyebilirim.

Gündüzleri tuvaletini rahatça yapabilmesi ve birazda cezbetmesi için, renkli, şirin bi lazımlık aldık ve hala onu kullanıyor. Dışarı çıktığımız zamanlarda da, yetişkinlerin kullandığı ve üzerinde hijyenik örtüsü, bilmemnesi olmasına rağmen zerre güven vermeyen tuvaletleri kullanmak yerine yanımızda “atta lazımlığı” dolaştırmaya başladık 🙂 Bizim kullandığımız klozete de sanırım lazımlığı küçük gelmeye başladığında, uygun bi aparat alıp geçeriz diye düşünüyorum..
Bez bırakma maceramıza dair fırsat buldukça yazmaya devam, şimdilik bu kadar,
sevgiler

Yazar HandeSuleymanoglu

1983 temmuz doğumlu,
hayalperest,
fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı, resim yapmayı ve yazmayı seven,
Aralık 2013' ün karlı bir pazartesi sabahı hayatına küçük prensesi ve onunla birlikte dünyanın ele avuca sığmayan en güzel aşkı girmiş,
Bebeğiyle hayatı daha çok sevmiş,
renklenmiş, şenlenmiş ve
en büyük hayali kızıyla dünyayı gezmek olan
bir anne..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir