Kategoriler
ANNELİK BEBEK BAKIMI YAŞAM

ANNELER GÜNÜ MÜ OLURMUŞ

80

Derdim hep.. Anne olunca değişmedi iş tabi, en azından tamamen.. Aslında hala, kısmen aynı kanıdayım ama biraz daha törpülendim diyebilirim. Eskiden sadece, bu ıvır zıvır günlerin çoğunun maksadını aşıp, pek çoğunuz gibi ticari unsur haline getirildiğini, en yalın haliyle insani duyguları sömürdüğünü düşünürdüm. Şimdiyse, zaten her şeyin sömürü mantığına dayalı olduğunu kabullenmiş bi bünye olarak, standart aile ortamlarını istisna varsayıp, hatırlanıp, biraz tebessümle günü renklenecek kadınların varlığı adına makul karşılar oldum.

Ailemiz, yuvamız bizim dünyamız olabilir ama dünya bizden ve gördüğümüz kadarından ibaret değil. Hayatı boyunca anneler günü kutlamamış bi kadının, bu yıl kutlama ihtimali belki milyonda bir ama onun bu güzelliği, sadece aile içinde farklı ve mutlu bir ortam yaratmak için evladına aşılama ihtimali çok yüksek. Burada mühim olan sevgiyi paylaşmak, paylaşmayı bilmeyenlere yol göstermek, biraz daha sevgiyle gördüğümüzden daha fazlasını güzelleştirmeyi amaçlamak dünyanın.. Çünkü ne oluyorsa sevgisizlikten oluyor diyenlerdenim ben.

Siz o ticari oyunlara gelmeden, başkalarını, bir yanı eksik olanların incitmeden, onlar için mutluluk dileyerek, kendiniz için küçük mutluluklar inşa ederek, hatırlanmayı, aile içi küçük gelenekleri evladınıza aşılayabilirsiniz.

Ben bunun için her 14 şubat, 23 nisan ve anneler gününde, rutinde de yaptığım gibi kitaplar almaya başladım kızıma. Başka bi sevgiye kucak açsın, daha okumayı bile bilmeden resimlerine bakıp hayaller kursun, önce sadece sayfalarını, kokusunu sevsin diye.. Hayatınızda ki en güzel şey küçücük bi evlatsa, ne koyarsanız koyun yanına yetmeyecek zaten anlatmaya sevginizi.. En iyisi sevmeyi öğretelim, insanca, saygıyla, her şeyi, tüm renkleri, evreni.. Benim anneler gününden de dayatılan tüm o “özel” günlerden de anladığım bu.. Sevmek ve her fırsatta birlikte öğrenmek.. Öyle göreceğiz o güneşli güzel günleri…

Anneler gününüz kutlu olsun,
sevgiyle..

Yazar HandeSuleymanoglu

1983 temmuz doğumlu,
hayalperest,
fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı, resim yapmayı ve yazmayı seven,
Aralık 2013' ün karlı bir pazartesi sabahı hayatına küçük prensesi ve onunla birlikte dünyanın ele avuca sığmayan en güzel aşkı girmiş,
Bebeğiyle hayatı daha çok sevmiş,
renklenmiş, şenlenmiş ve
en büyük hayali kızıyla dünyayı gezmek olan
bir anne..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir