SANDAL AĞACI / SANTALUM ALBUM


Olmayan bahçemde yetiştirmeyi hayal ettiğim, şimdilik sadece kokulu mumlarıyla yetindiğim ve kokusuna hayran olduğum 3 muhteşem bitkiden biri; sandal ağacı ..
Diğerleri de parfüm, duş jeli, sabun, losyon falan aklınıza ne gelirse, neredeyse her şeyde kullandığım; lavanta ve vanilya, ki ilk fırsatta onları da yazmak istiyorum.
Bitkileri araştırıp, yazmak okuldan kalma bi alışkanlık bende. Özellikle sunum hazırlarken falan bu derlenmiş yazıların hayli faydası oluyor.

Santalum album, Santalaceae (zambakgiller) familyasından tropik bir ağaçtır. Hoş kokusu ve tıbbi yararlılıkları ve kaliteli ağaç dokusu sebebiyle ticari olarak da yararlanılmaktadır. Kültür türleri ticari amaçlı olarak insan eliyle yetiştirilse de, doğadaki yabani sandal ağaçlarının durumu azalan orman alanları ve kesilen ağaçlar yüzünden büyük tehlike altındadır. Bu ağaç Türkiye’de sıklıkla halk arasında “sandal ağacı” olarak da adlandırılan koca yemiş ile akraba olan Yunan Çilek ağacı Arbutus andrachne ile karıştırılmakta ve bu türle hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Sandal ağacının boyu 4 ila 9 metre arasında değişir ve 100 yaşına kadar yaşayabilir. Kökler dik iken gelişi güzel yayılmaya başlar. İnce, mızrak biçiminde yaprakları vardır. 3 yıl içinde büyüyen ağaç meyve verecek hale gelir ancak tam veriminde ağacın meyve verebilmesi beşinci yıldan sonra görülür. Azonal** topraklarda yetişir. Hoş kokusu sebebiyle dallarından ve gövdesinden özellikle Hindistan ve Uzak doğu’da tütsü üretiminde yararlanılır, bunun dışında ağaçtan elde edilen kokulu yağ, sanayi ve parfümeri de kullanılır.

Sandal ağacının ana vatanı Hindistan yarımadası, Avustralya ve doğu Endonezya’dır. Günümüzde ise Çin, Sri Lanka, Filipinler gibi çeşitli ülkelerin ormanlarına yayılmıştır.

Azonal Toprak**

Horizonu yani belirgin bir katmanı olmayan eğimli sahalarda oluşan topraklardır. Bu topraklar ülkemizde pek fazla geniş alanlar kaplamazlar. Toplam yüz ölçümde ancak % 10 kadar saha azonal toprak alanıdır. Vadi tabanları, delta sahaları ve hafif eğimli yamaçlarda çökelmiş depo dolgularından meydana gelen bu topraklarda horizonlaşma görünmez.
Ülkemizde bu toprakların görüldüğü başlıca yerler; Çarşamba, Bafra, Seyhan, Ceyhan, Asi, Göksu, Sakarya deltaları ile Küçük, Büyük Menderes ve Gediz, Bakır Çay, vadi olukları Muş, Erba, Niksar, Erzurum ovalarıdır. Bu sahalarda yer alan toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri ise tamamen akar suyun taşıdığı ana malzeme ile yakından ilgilidir. Bu topraklar genelde iyi drene olmuş verim kabiliyeti yüksek tarıma elverişli topraklardır.

about in english Santalum Album ;

Family: Santalaceae
Genus: Santalum
Species: album
Author: L.
English name: Sandalwood
Description: Small evergreen glabrous tree. Leaves opposite, 3.5-6.5 cm long, entire. Flowers brownish-purple, in branched inflorescences. Fruit a black drupe about 1.2 cm in diameter.

HandeSuleymanoglu

1983 temmuz doğumlu, hayalperest, fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı, resim yapmayı ve yazmayı seven, Aralık 2013' ün karlı bir pazartesi sabahı hayatına küçük prensesi ve onunla birlikte dünyanın ele avuca sığmayan en güzel aşkı girmiş, Bebeğiyle hayatı daha çok sevmiş, renklenmiş, şenlenmiş ve en büyük hayali kızıyla dünyayı gezmek olan bir anne..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir